Bu 5 Kuralla Kırılmaz Öz Disiplin İnşa Et

Öz disiplin nedir? Esasen, öz disiplin temel arzuları üzerinde irade iddiasıdır. Disiplinli bir insan olmak, bir şeyleri doğru yapmanız gerekirken yapmak demektir. Verdiğin sözleri tutmak ve kendine karşı dürüst olmaya kendini adamış olmak demektir. Başka bir deyişle, oto-kontrol eşanlamlıdır. Ben hakkında konuşmak için gidiyorum; hemen sonra hayatınıza uygulayabileceğiniz 5 pratik kuralla kırılmaz öz disiplini nasıl oluşturabileceğinizi. Ve bu sadece bazı tırnak veya kar tanesi ipuçları, aslında herhangi bir şekilde hayatınızı etkilemez, bu aslında doğru uygularsanız hayatınızı değiştirecek ipuçları vardır. İlk bölüm; neden öz disiplin önemlidir, ve bu sadece kısa bir giriş. İkinci bölüm; öz disiplin nasıl geliştirilir

Peki, öz disiplin neden önemlidir? Hedefleriniz ne olursa olsun, kesinlikle bunları elde etmek için çalışmak zorunda, ve herhangi bir disiplin yoksa, büyük olasılıkla herhangi bir iş koymak olmaz ve sadece ertelemek gerekir. Eğer başarılı bir kişi olmak istiyorsanız haz ve kısa vadeli ayartma geciktirmek için olmak çok önemlidir. Disiplinli olmakla öz disiplinli olmak arasında büyük bir fark var. Örneğin, neden kişisel bir eğitmen olan yerine kendiniz çalışma kilo vermek için çok daha etkili olduğunu düşünüyorsunuz? Yanlış yaptığınız bazı teknikler konusunda size yardımcı olabilir ve size yenilerini öğretebilirler, ama en önemli yönü motivasyon ve hesap verebilirliktir. Kendi başına çalışmakla bir eğitmenle çalışmak arasında büyük bir fark vardır. Eğitmenler size ne yapmanız gerektiğini, neyi yanlış yaptığınızı, nasıl doğru yapacağınızı söylerler ve size motivasyon verir. Kendi kendini yetiştirmiş bir insanla eğitmeni olan, daha disiplinli biri arasında mı? Belli ki her şeyi tek başına yapan doğru mu? Çünkü kimse ona ne yapacağını ve ne zaman yapacağını söylemiyor. Onu sorumlu tutan tek kişi kendisidir, diğer kişinin ise her adımında onu takip eden bir antrenörü vardır. Öz disiplinli olmak, ortaya çıkıp işi yapacağınız ve bunu yapacağınız gibi yapacağınız anlamına gelir. Aynı zamanda iyi alışkanlıklara sahip olmak anlamına gelir ve davranış değişikliği müdahaleleri için önemlidir, çünkü alışılmış davranışlar otomatik olarak ortaya çıkar ve bu nedenle sürdürülmesi olasıdır. Kendini disiplinli olmadığını fark edebilirsiniz. Neyse ki bu bir yetenek. Sıfırdan başlasan bile öğrenip ustalatabilirsin demek. Hedeflerinize daha hızlı ulaşabilmeniz ve daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmeniz için kendinizi nasıl disipline edeceğinize göstereceğim.

Temptations kaldırın

İlk mantıklı adım yapmanız gereken şeyi yapmaktan sizi alıkoyan her şeyi kaldırmaktır. Gördüğünüz gibi, beynimiz her türlü mücadeleden, acıdan ya da çabadan kaçınmak için yaratılır. Yani, çalışma ve Netflix izlemek arasında, biz netflix overworking seçmek eğilimindedir çünkü daha kolay ve anlık bir zevk. Eğer işten başka yapacak bir şeyin yoksa her şey çok daha kolay olur! Bu durumda, Netflix aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Bu çeşitli şeylere uygulanabilir: Instagram akışınızı kontrol etmek için cazip mi? Instagram’ı tamamen kaldırın. Şimdi, bu biraz sert gelebilir, ve bunu anlıyorum. Yani burada yapabileceğiniz başka bir şey, tüm sosyal medya uygulamaları kaldırmadan ve TV’nizi çöpe atmadan. Ertelemeyi rahatsız edici hale getirin. Eğer evden çalışırsanız ve koçunuzdan 1 metre uzaktaki bir masada çalışıyorsanız, dikkatinizin dağılması, “kısa bir mola” vermek ve günün geri kalanını işe yaramaz şeyler izlerken gereksiz atıştırmalıklar tüketerek geçirmek çok kolaydır. Tanıdık geliyor mu? Ancak, yerel halk kütüphanesinden çalışıyorsanız, çok daha zor çünkü hiçbir oyalama çok az sessiz bir yerde olduğu için ertelemek için, ve sol ne de sağda sizin dikkatinizi dağıtmak için kanepe yok. Bu şekilde, eğer gerçekten kanepede bu “kısa molalar” birini almak istiyorsanız, ona ulaşmak için eve tüm yol seyahat olurdu, ve bu rahatsız edici.

“Doğru Ruh Hali”ni Beklemeyin

Hepimiz gördük. Ve sana küçük bir sır vereceğim: muhtemelen asla böyle hissetmeyeceksin. Ve yapsanız bile, işe başlarsınız, ve 10 dakika sonra duracaksınız çünkü artık “doğru ruh halinde” olmayacaksınız. Daha önce de söylediğim gibi, beynimiz verimlilik için inşa değİl, oldukça aksine. Anlık haz için yapılmış. Bu yüzden doğru anı beklememelisin, yine de yapmalısın! İşte size yardımcı olacak bir öneri: 3 saniye kuralı. Çok basit. Ne zaman yapmanız gerekeni yapmıyorsanız, 3’e kadar sayın ve sonra yapın. Düşünme, merak etme, sadece yap. Kalkıp çalışmak zorunda mısın? 1, 2, 3 ve sen yapıyorsun. Yataktan çıkmak zorunda mısın? 1, 2, 3, bitti. Buradaki anahtar bunu düşünmemek. O yüzden yavaş söyleme, hemen uygulay.

Ulaşılabilir Hedefleri Doğru Şekilde Ayarlayın

Hedef belirleme de işleri daha hızlı halletmek yardımcı olacak bir beceridir. Hedefler belirlerken gerçekçi bir şekilde hırslı olmalısın. Ünlü bir girişimcinin her zaman söylediği bir şey de vardır: “Hedefinize ulaşmak için atılacak adımları tam olarak biliyorsanız, hedef çok küçüktür”. Hedef belirleme ve görev performansı için yapılan çalışmalar, belirli ve zorlu hedeflerin kolay hedeflerden daha yüksek performansa, “en iyi nizi yapın” hedeflerinize veya hiç hedefe sahip olmamasına yol açacağını belirtir. Hedef belirleme, hedefler belirli ve yeterince zorlu olduğunda görev performansını artırma olasılığı en yüksektir. Yani, bunu gerçekten başaramasanız bile, her zaman daha üretken olacaksınız. İyi bir hedef çok küçük olmayan ulaşılabilir bir hedeftir, aksi takdirde, potansiyelinizi boşa harcıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Ayrıca bir son tarih olmalıdır. İyi bir son tarih daha verimli ve etkili, özellikle kendinizi sorumlu hale yardımcı olacaktır. Birkaç yıl önce, bir arkadaşım bir müzik videosu üzerinde çalışıyordu. Bu onun için çok karmaşık bir projeydi ve her şeyi bir araya getirmek çok uzun zaman aldı. Videonun hem yönetmeni hem de editörüydü. Birkaç haftadır üzerinde çalışıyordu ve sonra hiçbir yere varadığını fark etti ve kendine meydan okumaya karar verdi. O gün, tüm hayranlarına videonun hazır olacağını ve birkaç hafta içinde yayınlanacağını duyurdu. Bu çok kısa bir süre içinde çok iş anlamına geliyordu. Birkaç hafta sonra, birkaç geç gece sonra, o başarıyla bitmiş müzik video zaman içinde yayınlandı. Yani götürmek; İnsanlar seni sorumlu tuttuğunda, o işi halletme olasılığın daha yüksektir.

Uzun Vadeli Düşünün

Abraham Lincoln bir keresinde şöyle demişti: “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.” Başarılı ve başarısız insanlar arasındaki fark, başarılı insanların harekete geçmeleridir. Eğer bir şeyi sevmezlerse, şikayet etmezler, değiştirmek için çalışırlar. Bu yüzden, kendinize şu soruları sormanızı istiyorum: Şu anda hayatınızı iyileştirmek için ne yapıyorsunuz? Şu anki günlük hareketlerinize göre, 3, 5 ve 10 yıl sonra geleceğiniz nasıl görünüyor? Bunu zihninizde basar basmaz, bugün yaptığınız her şeyin yarın olacağınız kişi üzerinde büyük bir etkisi olacağını anlıyorsunuz, ve bu da”beğenmeyin” alıntısı yapsanız bile, yapmanız gerekeni yapmak için kendinizi motive etmenin en iyi yolu.

Aşamalı Olarak Üretken Bir Rutin Oluşturun

Küçük başla, bir gecede değişmeyeceksin. Birkaç yıl önce sağlığım konusunda ciddileştim ve egzersiz yapmaya başladığımda, bu spor salonuna gitmek ve koşmak demekti, başlangıçta nefret ettim. Zor, yorucu ve bazen acı vericiydi. İlk 3 gün sonra ciddi bırakmak istedim, ama içimde bir şey ben sebat bu yüzden devam etmek söyledi. İlk ay zordu ve vücudumu çok yoruyordu, ama ondan sonra garip bir şey oldu. Bunu beklemiyordum, ama aslında egzersiz ve spor salonuna gidiyor zevk başladı. Bunu dört gözle bekliyordum ve ayrıca günlerimin daha verimli hale geldiğini fark etmeye başladım ve çok daha fazlasını yapıyordum. Daha fazla enerjim vardı ve ben de bakmaya başlamıştım, çok daha iyi. Yani büyük sonuçlar elde etmek için zaman alır, ama küçük tutarlı eylemler ile, bunları elde edebilirsiniz. Başlamak için harika bir yol, her gün aynı anda uyanmak gerekir, ve günün neye benzediğini kesin bir plan var. Uyanır uyanmaz, yatağını yap. Bu büyük bir küçük zafer ve topu hareket almak için harika bir yoldur. Sabah yatağınızı yapmak gün boyunca motivasyon ve verimliliği artırmak için kanıtlanmıştır. Rutininizi nasıl iyileştireceğinize başlamak için, değişiklikleri görmek istediğiniz alanları belirlemeye başlayın. Olumlu faaliyetler amacınıza daha yakın (önemli e-postalar gönderme, araştırma yapmak, çalışma, egzersiz, vb) almak olanlar. – Olumsuz faaliyetler sizi amacınızdan daha da uzaklaştıran lardır (negatif insanlarla vakit geçirmek, sağlıksız davranışları sürdürmek gibi) – Tarafsız faaliyetler zamanınızı boşa harcayan ve hedefleriniz üzerinde gerçekten herhangi bir etkisi olmayan şeylerdir (trafikte sıkışıp kalmak veya akılsızca televizyon izlemek gibi). Listenizi aldığınız anda, rutininizi nasıl değiştireceğinize karar verebilirsiniz. Bu noktada, tüm olumsuz ve nötr eylemleri ortadan kaldırmak gerekiyordu. Bu mümkün değilse, kendinize şunu sorabilirsiniz: “Olumsuz ve tarafsız eylemleri nasıl olumlu eylemlere dönüştürebilirim?”. 21/90 kuralı. Bu iyi bilinen kural, bir alışkanlık oluşturmak için yaklaşık 21 gün, bir alışkanlık kökleşmiş 66 gün ve 90 gün bir yaşam tarzı oluşturmak için alır devletler. Bu, 21 gün boyunca günlük bir şey yapmaya taahhüt eğer, büyük olasılıkla bir alışkanlık haline başlayacak, ancak, eğer 66 gün boyunca tutmak kesinlikle bir alışkanlık haline gelecektir anlamına gelir. Ve eğer 90 gün boyunca aynı şeyi yapmaya devam ederseniz, bu bir yaşam tarzı ve rutin bir parçası haline gelecektir. O şey rutinini değiştiren ve hayatını iyileştiren herhangi bir şey olabilir. Örneğin, uyanır uyanmaz meditasyon yapmak, her sabah soğuk duş almak veya her gün 30 dakika çalışmak isteyebilirsiniz. Ama bu kural gerçekten işe yarıyor mu? 2009 yılında yayınlanan ve Phillippa Lally tarafından yürütülen bir çalışma işlerin o kadar basit olmadığını gösteriyor. Bu araştırmada, 96 gönüllü yeni bir alışkanlık oluşturmaya çalıştı ve onları 18 ila 254 gün arasında bir şey aldı. Bu sonuçlar oldukça kafa karıştırıcı. Ne kadar sürer? Her şey sana bağlı. İdeal olarak, 30 günden uzun sürmez, ancak birçok faktör devreye girer. Ancak, bu 21/90 kuralını uygulayamadığınız anlamına gelmez. Bu sadece bunu mutlak gerçek olarak kabul etmemelisin ve her gün bunu yapmaya devam etmemelisin. Her gün yapmak istemediğiniz şeyleri yaparak irade egzersizi yapmayı unutmayın. Başarı bir süreçtir, bir olay değil, ve sadece sıkı çalışma ve disiplin sizi oraya götürecektir.

Add Comment